6 Aralık 2018’de iki ABD kongre üyesi olan Darren Soto ve Ted Budd, kripto pazarlarında fiyat manipülasyonunu ortadan kaldırmak için tasarladıkları resmi başvuruyu sundular. İki yasayı “2018 tarihli Sanal Para Tüketici Koruma Yasası” ve “2018 tarihli ABD Sanal Para Piyasası ve Düzenleyici Rekabet Yasası” olarak adlandırdılar.

Soto ve Budd dedi ki:

Sanal para birimleri ve altta yatan blockchain teknolojisi, ekonomik büyümenin itici gücü olma potansiyeline sahiptir. Bu nedenle, ABD’nin tüketicileri ve sanal para birimi yatırımcılarının mali refahını korumaya devam etmesini ve aynı zamanda bu teknolojik gelişmelerin potansiyelini en üst düzeye çıkarmak için yenilikçi ortamını teşvik etmesini sağlamalıyız. Bu tasarı, Kongrenin ekonomimize fayda sağlayan gelişmelerini teşvik ederken risklerini en iyi şekilde nasıl azaltabileceği hakkında veri sağlayacaktır.

 

İlk teklif edilen tasarı, Sanal Para Tüketici Koruma Yasası, düzenleyiciler, kriptopara fiyat manipülasyonunun nasıl gerçekleştiğini ve düzenleyici değişiklikler yoluyla nasıl önleneceğini araştırmaya çağırıyor.

 

İkinci tasarı, ABD Sanal Para Piyasası ve Düzenleyici Rekabetçilik Yasası’na gelince, düzenleyicilerden dünyanın dört bir yanından yargı sistemlerinin kripto-para birimlerini düzenlemeyle ilgili ne tür çalışmalar yaptıklarına dair araştırma yürütmeleri isteniyor. Bu tasarının amacı, sözkonusu bilgileri toplamak ve ABD’de düzenleyici değişiklikleri uygulamak için kullanmaktır.

 

ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu(CFTC) , bu sektörün hukuki yönlerini aydınlatabileceğinden, bu tasarılarda belirtilen idealleri yerine getirmede kilit bir rol oynayacaktır.

Sanal para birimlerinin sınıflandırılmasını netleştirecek, yeni kararların uygulanabilirliğini analiz edecek ve kripto borsası, piyasa denetimi ve tüketicilerin korunması için yeni düzenleyici planlar önereceklerdir.