Bitcoin Geleneksel Piyasalardan Etkileniyor mu?

Daha önce de söylendiği üzere, blockchain geleneksel piyasaları yeniden şekillendiriyor. Bu geleneksel piyasalar ile ister birlikte ister onları değiştirerek çalışsın, teknoloji eski piyasalara yeni bir soluk kazandırmaya muktedirdir. Blockchain uygulamalarının en ünlüsü, elbette, kripto birimi Bitcoin’dir.

 

Bitcoin, bu yeni teknolojinin öncüsüdür ve blockchain, kripto para biriminin kullanımını kolaylaştırmak amacıyla oluşturulmuştur. Bitcoin, türünün ilk örneği ve en büyük pazara sahip olması sayesinde bir bütün olarak kripto para pazarını temsil ediyor. Her yeni ve devrimsel teknolojide olduğu gibi, günlük hayatı etkileme potansiyeline sahip. Bunu yaparken, beraberinde fırsatlar ve sorunları getiren birçok geleneksel piyasa ile temas halindedir. Ne var ki, nadiren sorulan bir soru var – geleneksel piyasalar Bitcoin’i nasıl etkiler?

 Eski Piyasalarda Yeni Teknoloji

Bitcoin’in girdiği geleneksel piyasaların üzerinde bazı etkileri olması kaçınılmazdır. Bir kripto para birimi olarak ve bir ödeme şekli olarak Bitcoin, birçok farklı pazara girme potansiyeline sahiptir. Mevcut bir ödeme aracı olarak potansiyelini hali hazırda kanıtlamış ve birçok satıcı tarafından kabul edilmiştir. Bununla birlikte, süreçle ilgili bazı sorunlar bulunmaktadır. Model olarak yerleşmiş olan geleneksel piyasalar, geleneksel yollarla bir şeyler yapma biçimine uygun olarak şekillendirilmiş kendi piyasalarını oluşturdular ve büyüdüler. Bu piyasalara etkin bir şekilde girebilmek, kripto para biriminin kullanım şeklini uyarlamada çok fazla sürtünmeye sebep olmuştur.

Örneğin ; Bankacılık. Bitcoin’i çok etkiledi. Bankalardan kabul almak, genel bir kitle arasındaki Bitcoin’in benimsenmesini hızlandıracaktır. Yeni teknolojiyi çok az bilenler, kripto para biriminin karmaşıklığına uyum sağlamayı ve etkin şekilde kullanmayı zor bulacaktır. Bu geleneksel bankalar kripto-para birimlerini aktif bir şekilde teşvik etseler  ya da onları tutmak için olanaklar sunsalar, bir kitleyi yakalamak çok daha kolay olurdu.

Kripto-para piyasasını çevreleyen artan düzenlemeler de bir endişe kaynağıdır.Şu anda, Bitcoin, SEC’in eylemlerinden özellikle etkilenmediğinden, kimse kripto para piyasasını etkileyecek değişikliklerin olup olmayacağını  kesin olarak bilemiyor.

 Bitcoin için Gelişim

Geleneksel endüstrinin Bitcoin üzerinde sahip olduğu bazı olumlu etkileri de oldu. Bitcoin geleneksel bankacılık sistemine göre çok daha fazla demokratikleşiyor. Daha önce banka hesabı olmayan veya genel olarak mali sistemden dışlanmış olan kişiler, merkezi olmayan ve faaliyetlerinde tek bir yetki noktasına güvenmeyen Bitcoin’e yönelecektir.İnsanları “bir aracıya” ihtiyaç duymadan birbirine bağlar ve uzak bölgelerde yaşayan herkesin birbirine bağlanmasına yardımcı olur. Bu nedenle, kurulu piyasaların bu“eski düşünce tarzı” insanları  Bitcoin beğenisine itiyor.

Bitcoin gibi kripto paranın benimsenmesi, e-ticaret platformu Shopify’ın çevrimiçi mağazalarının bir ödeme şekli olarak kabul etmesinin yarattığı işlevselliğin beğenilmesi ile sürekli olarak büyümektedir. E-ticaret, kripto-para birimi için ideal bir ortamdır, çünkü harcama yapmak için çok daha uygun bir platform olmakla birlikte, aynı zamanda önemli ölçüde  daha güvenli bir ödeme yöntemidir.

Altyapı da, geleneksel piyasaların Bitcoin kullanımını nasıl etkilediğini belirleyebilir. Blockchain’in etkin bir şekilde çalışması için bir altyapı gereklidir. Bu altyapı, kayıt tutma hizmetlerini doğrulayan ve işlem gücünü sağlayan nodlar ve madencilerden oluşmaktadır. Ancak, merkezsiz olduğundan, bunların yerel yerleşik olması gerekmemektedir.

Öte yandan, insanların geniş yelpazede bu kripto paraları fiat ve ticareti kullanarak satın almalarını sağlayan çok sayıda kripto para borsası mevcuttur. Bu, insanlara maden ya da herhangi bir diğer potansiyel olarak zor veya maliyet engelleyici gereklilikleri gerçekleştirmeye gerek kalmadan piyasayı erişmek için kolay bir yol sağlar. Yerleşik borsa yatırımcıları, tacirler ve kurumlar,  finans anlayışlarını da beraberinde getirerek, kripto para alanına geçmeye başladılar. Bu kurumsal yatırımcılar Bitcoin için önemlidir. Büyük ölçekli işlemleri, ticaret hacmine ve değerlerine önemli ölçüde katkıda bulunur.

Bunun bir başka etkisi de, Bitcoin’in vadeli sözleşmelerinin önümüzdeki yıl işlemeye başlayacağı duyurusudur. Bu, özellikle bir ayı piyasası süresince önemli olan,  kripto para birimine gerçek bir ilgi ve inancın göstergesidir. Bu bağlamda artan likidite de piyasadaki dalgalanmayı azaltmalıdır.

 Bitcoin’un Geleceği

Bitcoin ve üzerine inşa edilen blockchain teknolojisi, yaygın bir inanış ile geleceğin teknolojisi olarak kabul edilmektedir. Bir bütün olarak kripto para birimi, bazı kayda değer başarılar ve yeni projeler ile ortaya çıkar. Bitcoin ile alım satımı kolaylaştıkça, benimsenmesi kolaylaşır ve piyasa üzerinde değer artışı gösterir bununla beraber yeni nesile bu teknolojilerin etrafında yeni pazarlar oluşturmak için fırsat oluşturur.

 Dolayısıyla, bu günler çalkantılı gözükse dahi, piyasadaki başarısına çok daha fazla ilgi gösterilmektedir. Büyüme sancıları hem teknoloji hem de piyasa olgunlaşması ile azalacaktır. Bitcoin ve altyapısının uyum sağlaması ve bu geleneksel piyasalarda yeni kullanım durumlarının yer alması zaman alacak olsa da, geleceğin bu yönde ilerlediği bir gerçektir.