Akıllıca Yatırım Yapmak: Blockchain’ de Neleri Bilmeli?

Blockchain pazarı hala eskisi kadar heyecan verici. Bugün de hâla, insanlar teknolojiyi kullanarak yeni potansiyeller keşfetmek için ilginç ve yeni yollar deniyorlar. Cryptocurrency veya başka bir yerde olsun Blockchain’in nereye gideceğini ve geleneksel endüstriyi ne kadar iyileştirebileceğini görmek her zaman ilgi çekici olmuştur.

Bu potansiyele rağmen, hemen kabullenmeden önce durum tespiti yapmak her zaman olduğu kadar önemlidir. Blockchain piyasası hala emekleme aşamasındadır ve blok zincirinin güçlü yönlerini kullanan yeni uygulamalar hala tanımlanmaktadır, bu yüzden umut verici ve potansiyelli fikirleri, projeleri bu kalabalığın içinden saptamak zor olabilir. Bu nedenle, her bir projeyi doğru bir şekilde araştırmak ve güçlü ve zayıf yönlerini tespit etmek için zaman harcamak gerekir.

Her proje benzersiz olsa da doğru projeleri araştırırken dikkat etmeniz gereken birkaç şey var. Burada, kötü niyetli girişimler ve projeler arasından gerçek potansiyeli olan fırsatları, projeleri tanımlamak ve doğruyu ayırt ederek Blockchain tabanlı projelere yatırım yapmak isteyen herkesin okuması gereken birkaç temel anahtar nokta var ;

Güvenlik

Projenin güvenliğini değerlendirmek ve öğrenmek her zaman ilk adım olmalıdır. Para ya da veri söz konusu olduğunda, insanlar her zaman güvenlik konusunda endişe duyacaklar hatta bu durum sadece müşteriler değil yatırımcılar için de geçerlidir. Bu özellikle Cryptocurrency olarak bu kadar kalabalık, yeni ve büyük ölçüde bilinmeyen bir sektörde geçerlidir.

Bugün bile, yeni Blockchain uygulamaları toplum tarafından çok fazla şişirilerek heyecanla karşılanmaktadır. Bununla birlikte, bunu görebilmek ve yatırım yapmadan önce gerekli önlemleri almak önemlidir.

Neyse ki, Blockchain’in kendisi, kendinden güvenlik özelliklerine sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. Merkezsiz olmak, sömürü riskini büyük ölçüde azaltan özelliklerden biridir. Merkezsiz bir veri tabanı olması, sızma veya kurcalamaya yönelik yapılacak bir eylemde tek bir hedefin olmadığının göstergesidir. Ancak temel olarak güvenli olması, proje içindeki diğer alanların da sömürüye veya sızmalara açık olmadığı anlamına gelmez.

İyi olan her şeyde olduğu gibi, insanların onu küçümseyecekleri küçük bir azınlık her zaman olacaktır. Dolandırıcılar, Cryptocurrency dünyasında yaygındır, özellikle de popüler popülasyonda piyasadaki kitlesel patlamalardan yararlanan ve sömüren insanlar arasında. Bu yüzden legal ve meşrutiyet belirtileri aramak öncelik olmalı.

Bu belirtileri incelemek için birkaç temel nokta vardır. Bir örnek olarak projenin arkasındaki takımın, özellikle arka planlarının ve niteliklerinin incelenmesidir. Kriptoda ve hatta bir bütün olarak bankacılık sektöründe bir geçmişleri varsa bu iyi bir işarettir. Benzer şekilde, sunumlar ve genel toplantılar sırasında dışarıdaki kişilikleri, projenin kafanızdaki resmini oluşturmaya yardımcı olabilir.

En nihayetinde projenin arkasındaki teknoloji projenin ne kadar güvenli olacağını tanımlayacaktır. Github ile yapılan bir okuma(inceleme), kullanılmış ve kullanılmakta olan teknoloji hakkında çok şey ortaya çıkaracaktır. Yeni cross-chain teknolojisini içeriyor mu yoksa geliştirilmiş hizmet için ölçeklendirmeyi kullanıyor mu? Ayrıca geçmişte herhangi bir saldırı veya zarar görmüş olabilir. Bu kesinlikle kötü bir şey değildir, çünkü güvenliklerinin güçlendirilmesi için bir fırsat sunmaktadır, ancak yine de dikkate alınmalıdır.

Değer Önerisi

Blockchain kullanmak bir ürüne fazla değer katmaz. Piyasada doğru bir etki yaratmak isteyen bir proje, bir süreci basitleştiren veya yeni bir güvenlik katmanı ekleyen yeni bir şey getirmelidir. Teknoloji bazı önemli faydalar getirirken bunu doğru şekilde kullanmak ve tecrübenin özüne yerleştirmek çok daha iyi bir fırsat olacaktır.

Whitepaper, proje hakkında büyük resmi ve Blockchain’in nasıl kullanılacağını öğrenmek için iyi bir başlangıç ​​noktasıdır. Bununla birlikte, Blockchain’in nasıl kullanıldığını ve sağlanan hizmeti veya ürünü tamamlayıp tamamlayamadığını görmek için, başlığın geçmişine bakmak ve satırlar arasında incelemek önemlidir. Yıkıcı uygulamalar kâğıtta iyi görünebilir, ancak gerçek dünyada uygulandığında iyi bir şekilde uyacağı ve işe yarayacağı anlamına gelmez. Tahmini yatırımcının bakış açısını ve “yeni yollar” a uyum sağlamaya istekli olup olmayacağını düşünün.

Belki de sorulması gereken en önemli sorular: Blockchain aslında bu amaç için en iyi, en işlevsel çözüm mü? Sektörün daha iyi hale getirilmesi için, merkezi olmayan yapısı gibi, Blockchain’in bazı yönlerinden yararlanıyor mu? Bir kavram kanıtının ötesinde herhangi bir işlevsel kullanım vaat ediyor mu? Cevabınız hayır ise, şirketin bunu benimsediğini haklı kılması zor olacaktır. En kötü durumda, sadece maruz kaldığı popülerlikten yararlanmak için Blockchain kullanıyor oldukları gerçeği gün yüzüne çıkar.

Gelecek için projenin bir yol haritasına bakmak, projenin uzun ömürlülüğü ile ilgili bazı fikirleri ortaya çıkarabilir ve büyüme için gelecekteki potansiyel fırsatlara işaret edebilir. Ayrıca, genel değer önerisini potansiyel olarak artırabilecek diğer faydalar ve ikramiyeler üzerinde araştırma yapmaya değer. Ölçekli yatırımlara yönelik teşvikler, ekstra tokenlar olsun veya olmasın, ek fayda sağlayabilir.

Topluluk

Ağlar, çoğu Blockchain uygulamasının önemli bir yönüdür. Her şey bir yerden başlamalıdır, bu yüzden, yola çıkmadan temel bir kullanıcı tabanı oluşturmak, başarı için iyi bir işarettir. Bir şirketi bir yerden inşa etmek kolay olmaktan uzak olsa da şirketin ürün çevresinde bir topluluğun temellerini oluşturmasında daha proaktif olduğunu öne sürmek için belli işaretler vardır.

Öncelikle, ürünle kimin ilgileneceğine ve yerleşik bir topluluk olup olmadığına dikkat edilmelidir. Önceden kurulmuş topluluklara sahip olmak, yeni üyeler kazanımını hızlandırmaya yardımcı olabilir, ancak yeni ürünü benimsemelerini sağlamak zaman alabilir. Niche ürünleri kendi konumlarına sahiptir ancak talep beklendiği gibi dışarı çıkmazsa risk olabilir. Whitepaper, proje hakkında iyi bir teknik bilgi kaynağı olsa da web sitesi inşa etmeyi amaçladığı dışa dönük yani topluma dönük imajın daha iyi bir temsili olacaktır.

Bu şirketlerin pazardaki pozisyonlarını büyük ölçüde geliştirmek için atabilecekleri adımlar var. Birincisi, aktif olarak ürün çevresinde bir topluluk kurmaya çalışmalılar. İletişim anahtardır. Sosyal medya ve bir bütün olarak internet kaliteli, organik, sosyal ve ücretli müşteri tabanları oluşturmak için büyük bir fırsat oluşturuyor. Ağ etkisi sayesinde, bu topluluk katlanarak büyüyebilir.

Topluluğun kalitesi, miktardan çok daha önemlidir. İster bot ister inaktif kullanıcılardan dolayı olsun, katılım düşük olduğunda geniş bir topluluk tabanında çok az değere sahiptir. Bir çekirdek, aktif müşteri grubu oluşturulmasına öncelik verilmelidir.

Bir sonraki adım elbette bu topluluğa ilgi göstermek ve iletişim kurmak. İletişim her zaman umut verici bir işarettir. Ürününün ne olduğunu ne işe yaradığını ve bunları kullanan kişilere nasıl fayda sağlayacağını açıklamaya yardımcı olur. Aynı şekilde, ürün veya hizmetin iyileştirilmesi için geri bildirim de alınabilir.

İdeal olarak, projenin arkasındaki ekip, müşterileri kadar topluluğun bir parçası olmalıdır. Bu, kripto / Blockchain topluluğundaki danışmanlar ve diğer tanınmış kişilerle daha açık bir şekilde partnerlikler ve ortaklıklar kurulmasını sağlar.

Projeler bu adımları atarak, başarı şanslarını büyük ölçüde geliştirirken, kendi gayretleri hakkında çok şey ortaya koymuş oluyorlar. Şeffaflığın da ek faydası vardır. Şirket ne kadar açık ve çekici olursa, özellikle harekete geçtiğinde daha güvenilir görünüme sahip olmuş olur.

Blockchain’in geleceği ve birçok olası uygulaması hakkında heyecanlanmak için birçok neden var. Teknolojiye uygun bir şekilde araştırma yapmak ve projenin güvenlik, değer önerisi ve toplumun katılımı ile ilgilenmek için zaman harcanırsa, başarıya ulaşma olasılığı daha yüksek olan projeleri ve aynı zamanda meşruiyetinden daha da emin olan projeleri tanımlamak mümkün oluyor. Yatırım yapmak için asla %100 garanti yoktur, ancak riskleri en aza indirmek ve durum tespiti yapmak her zaman mümkün.