Madenciler tarafından yaygın olarak kullanılan AMD’nin popüler Radeon RX580 grafik işlem biriminin (GPU) şimdi $179,99’dan satılmakta olduğu, ünlü bir oyun dergisi olan PC Gamer tarafından haber konusu oldu.

Bazı kripto girişimcileri tarafından “Crypto Winter” adlandırılan bu dönem Şubat 2018’de 550 $ civarında bir zirve ortalama fiyatına ekran kartının, yıl boyunca yüzde 67’lik bir fiyat düşüşü yaşadığı anlamına geliyor .

Yıl boyunca süren ayı piyasası kripto madenciliği endüstrisinde önemli bir etkiye sahip oldu. Bu durum, birçok madencinin endüstriyi bırakıp ekipmanlarını satmaya zorlamasıyla önemli ölçüde düşüş gösterdi. Bazı madenciler , kayıpları telafi etmek için madencilik cihazlarını kilogram ile satmaya başladı bile .

Sonuç olarak, “Crypto Winter”, Nvidia ve AMD gibi GPU üreticilerini de etkiledi . Kripto madenciliğine olan ilginin azalması, AMD’nin , Q3 2018’deki kripto ile ilgili satışlarının “ihmal edilebilir” olduğunu bildiren madencilere GPU satışlarında keskin bir düşüşe neden oldu .

2018 baharında, AMD CEO’su Lisa Su şunları belirtti, “[ Blockchain çok önemli bir teknoloji […] işlemleri yapan, bir merkezi olmayan bir ağ, iyi bir teknoloji var, ama açıkçası bunun kısa vadede biraz dikkat dağıtıcı olduğunu düşünüyorum. ”Blockchain uygulamalarının firmanın işine olan etkisine ilişkin olarak ise şunları söyledi:

“İlk çeyrekte blockchain’in veya madenciliğin gelirimizin yaklaşık yüzde 10’unu oluşturduğuna inanıyoruz. Ve gerçek şu ki bu tahminlerde çok farklı faktörler var. İnsanların ürünlerimizi ne için kullandıklarına dair çok iyi bir fikre sahip olduğumuzu hissediyoruz. Bu güzel bir büyüme faktörü, ancak hikayemizdeki baskın büyüme faktörü kesinlikle değil. ”

Kasım ayı ortasında ise Nvidia’nın hisse fiyatı düştü. Q3 finansal sonuçları, şirketin GPU satışlarında kripto paraların etkisini göz önüne koydu. Raporda, Nvidia’nın kurucusu ve CEO’su Jensen Huang, şirketin “yakın dönemdeki sonuçlarının, şuan düzeltmede olan kripto para birimi patlaması sonrası fazla kalan birimi yansıttığını” söyledi.

Başka bir deyişle, kripto madenciliği çılgınlığı Nvidia’nın GPU’ları için fiyatları artırdı, ancak talep bir kez ortadan kalktığında, fiyatlar daha uygun fiyatlı kartlar bekleyen müşterileri çekmek için yeterince hızlı bir şekilde düşmedi.